lampa do kuchni
0

Oświetlenie kuchni – ważna sprawa

O wygodzie korzystania z kuchni w dużym stopniu decyduje dobrze, odpowiednio dobrana lampa do kuchni. W tym rodzaju pomieszczeń  musi być jasno! Dobrego oświetlenia potrzebujemy, gdy gotujemy, zmywamy, sprzątamy… Zatem projektowanie kuchni dobrze jest zacząć od wyboru oświetlenia. Nie każda lampa nadaje się do kuchni, dlatego należy znać podstawowe zasady doboru oświetlenia do powierzchni kuchennych.

Oświetlenie do Kuchni

Jak w każdym pomieszczeniu, w kuchni potrzebna jest lampa do jadalni, włączana przy wejściu równomiernie rozjaśnia całe wnętrze. Raczej nie jest dobrze, jeśli jest ono zbyt jaskrawe. Powinno być rozproszone albo najpierw odbijać się od sufitu, a następnie padać na sprzęt kuchenny, nie powodując powstawania cieni.  Oprawa takiej lampy powinna być matowa, rozpraszająca światło. Można zastosować świetlówki emitujące światło o barwie zbliżonej do naturalnego, zawieszone na linkach i szynach halogeny, stwarzające wrażenie, że kuchnia jest większa niż w rzeczywistości. Idealnie sprawdzi się w takiej roli lampa wisząca Rubic.

Na pomoc przychodzą lampy sufitowe kuchenne

Niezmiernie istotną rzeczą w oświetleniu kuchni jest oświetlenie powierzchni roboczych czyli blatu, kuchenki i zlewozmywaka. Od spodu szafek albo w wyciętych w nich otworach można zamontować oprawy z lampami halogenowymi. Żarówki konwencjonalne dają zbyt dużo ciepła. Halogeny powinny być rozmieszczone co kilkadziesiąt centymetrów. W zależności od tego, czy planujemy nowoczesny dizajn, chłodny wystrój, czy też zamierzamy urządzić kuchnie w stylu klasycznym, musimy dobrać odpowiednią barwę oświetlenia. Do aranżacji z wykorzystaniem nowoczesnych lamp bardziej nadaje się światło zimne, jeśli chcemy kuchnię nieco ocieplić, warto zdecydować się na światło żółte.

lampa nad stół do kuchni

Lampa Izza 1

Sufitowe czy wiszące – Lampy pasujące do kuchni

Na koniec, nie zapominajmy o oświetleniu bocznym – może ono służyć zarówno jako ozdoba, część aranżacji, jak i doświetlić niektóre miejsca. Przykładem takiego doświetlenia, które jest nie tylko funkcjonalne, ale i dekoracyjne będzie kinkiet Optima. Natomiast jeśli kuchnia połączona jest z jadalnią, warto zastanowić się nad osobną lampą sufitową, umiejscowioną tuż nad stołem. To samo dotyczy kuchni z tzw. wyspą na środku – tu osobna lampa wpuszczana w sufit będzie wręcz niezbędna, ze względu na konieczność oświetlenia powierzchni, na których gotujemy nasze posiłki. Do oświetlania blatów najlepiej stosować żarówki halogenowe lub, co zaczyna być dominującą tendencją, lampy LEDowe. Dają one wyraźne światło i co bardzo ważne – są energooszczędne, co ma niebagatelne znaczenie w dzisiejszych czasach. Dobranie prawidłowych lamp do przestrzeni kuchennej nie jest łatwym zadaniem, jednak kierując się tymi wskazówkami masz pewność, że wiesz od czego zacząć planowanie oświetleniowej aranżacji.

Lampo Maniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *