lampa pires 50
3

Jak podłączyć lampę sufitową schemat

Jak prawidłowo zamontować lampę sufitową

Aby prawidłowo zamontować lampę sufitową na początek musimy zorganizować sobie wszystkie niezbędne narzędzia do montażu. W takim bądź razie do sprawdzenia czy mamy prąd w kablach niezbędny będzie miernik prądu. Trzymając kabel za izolację przykładamy miernik do końcówki kabli bez izolacji. Jeśli prąd płynie w kablach miernik piknie, jeśli prawidłowo wyłączyliśmy prąd na desce rozdzielczej powinien milczeć. Po sprawdzeniu i wyłączeniu korków oraz sprawdzeniu próbnikiem czy jest rzeczywiście na pewno wyłączony możemy przystąpić do przymierzenia górnej części plafonu.

Podłączanie lampy sufitowej na 3 żarówki

Jeśli kabel posiada kostkę należy ją odkręcić i zdemontować, a następnie przełożyć kabel przez środkową dziurkę a następnie przymierzyć plafon do sufitu. Po odpowiednim przymierzeniu żyrandolu ołówkiem zaznaczamy gdzie należy wywiercić dziury w suficie. Do wywiercenia dziur niezbędna będzie wiertarka, grubość wiertła dobieramy do kołków rozporowych jakie będziemy montować, zazwyczaj są one dołączone do lampy. Rozmiar kołka można sprawdzić na zewnętrznej górnej części kołka i jest on oznaczony cyfrą. Jeśli kołek oznaczony jest cyfrą 5 takie musimy dobrać wiertło. Rozmiar wiertła również oznaczony jest cyfrą i opisany jest na dolnej części wiertła tej, która wchodzi w główkę wiertarki. Wiertło koniecznie musi być do wiercenia w betonie ma taką charakterystyczną końcówkę jak spadzisty dach, jak dwa ramienia trójkąta. Po zaznaczeniu dziur można przystąpić do wywiercenia dziur. W takim wypadku odkładamy górna część żyrandola na bok a następnie wiercimy dziury. Żeby nie nabałaganić w domu można użyć sprawdzonej metody złotej rączki czyli zamontowania na wiertle przeciętej butelki w którą spadnie cały wywiercony tynk. Po wywierceniu dziur wtykamy kołki rozporowe do dziurek, jeśli któryś nie chce wejść możemy go dobić młotkiem z gumy tak żeby nie zrobić dziury w suficie. Pamiętajmy że każdy fachowiec, który dba od swoje zdrowie wiercenie powinien przeprowadzać w okularach ochronnych. Nie chcemy przecież żeby jakiś paproch zanieczyścił nam oko co wiązało by się z wizytą u lekarza.

Nowoczesny plafon – montaż

Dobrze, świetnie poradziliśmy sobie z przygotowaniem dziur i kołków, następnym krokiem będzie przykręcenie plafonu do sufitu i do tego potrzebujemy śruby dołączone do kołków oraz wkrętarka. Najważniejszą częścią montażu jest skręcanie kabli z kostką. Montowany przez nas plafon nowoczesny, zgodnie z wymogami unijnymi musi posiadać w komplecie kostkę elektryczną. Kostka ta może posiadać trzy lub cztery wolne miejsca na kable. Trzy przewody stosuje się w lampach zapalanych na raz, natomiast cztery w lampach, które można sterować wyłącznikiem seryjnym-podwójnym. Żółty kabel zawsze oznacza uziemienie lampy i montujemy go w środkowe miejsce w kostce, czyli łączymy z żółtym kablem wychodzącym z lampy. Następnie łączymy w kostce kable koloru niebieskiego czyli przewody zerowe. Ostatnią czynnością jest połączenie kabli fazowych ( mogą występować w kolorze czarnym bądź brązowym). Lampa zapalana na raz posiada tylko jeden przewód, ta zapalana na dwa razy, może mieć dwa wyjścia. Generalnie zachowujemy zasadę łączenia kabli kolorami, czyli żółty do żółtego, czarny do czarnego, a brązowy do brązowego.

Super! Poradziliśmy sobie bardzo dobrze z montażem kabli faz i uziemienia czujemy że zaraz nasz plafon zaświeci i rozjaśni nasze wnętrze. Podłączamy źródła światła do plafonu, zazwyczaj są dołączone są do zestawu.

Jak dobrać żarówki do nowoczesnego plafonu

Na każdym wejściu na zewnętrznej części slotu do źródła światła mamy informację o maksymalnej mocy oraz o rodzaju gwintu np. 40W e27. Oznacza to że w możemy zamontować tu żarówkę o maksymalnej mocy 40 Wat oraz o gwincie e27. Przy zakupie na opakowaniu widnieje oznaczenie ilości Wat oraz rodzaju gwintu. Przy zakupie odpowiedniego źródła należy zwrócić uwagę na ilość lumenów oraz na ilość akcji włącz wyłącz.

Załóżmy że wszystko udało się zamontować a próba oświetlenia poszła po naszej myśli. W takim wypadku możemy zabrać się za montaż drugiej części plafonu, który zasłoni nasze źródła światła.

Poradnik jak podłączyć lampę wiszącą

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik dla zielonych pomoże rozwiać wasze wątpliwości i na bazie tego poradnika będziecie w stanie zamontować resztę nowoczesnych lamp w Waszych domach.

Lampo Maniak

3 Comments

  1. Dziękuje tego właśnie szukałam mam teraz tylko problem z doborem odpowiednich dla mnie świetlówek czy opłaca się dać 60 zł za jedna skoro takie same są za35 :/ tylko 5W mniej? i jak je dobrać 3 silne czy dwie silne jedna słaba czy dwie słabe i jedna silna hmmmm!

  2. Witam, najlepiej kupić lampy o jednakowej mocy i nie mieszać ich, ze względu na estetykę wyglądu, każda żarówka ma inny rodzaj światła i wtedy wybierając dwie różne firmy narażamy nasze wnętrze na różny odcień oświetlenia. Czyli podsumowując najlepiej dobrać 3 równe żarówki jednej firmy pozdrawiam i zapraszam do zakupów http://lampomaniak.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *